Biografie (Deutsch)

Selman Iyi wuchs im Duisburger Stadtteil Homberg auf. 
Seine Eltern sind türkischer Abstammung und beide selbstständig. 
Er besuchte bis zum Abitur die Schule in Deutschland, danach ging er ins Ausland, um dort die Abiturprüfung abzulegen. 
Er studierte zwei Jahre im Ausland, bevor er wieder nach Deutschland zurückkehrte. 
Ende 2018 fing er mit der Schauspielerei an und wirkte seitdem in einigen Produktionen als Klein- und Nebendarsteller mit. ​ Seinen ersten Auftritt hatte Selman Iyi bei RTL II in der Fernsehserie Köln 50667.
Danach spielte er in der RTL-Serie Alarm für Cobra 11. 
Ebenso hatte er in den Serien Unter uns, Alles was zählt, Breaking Even,Professor T,Deutscher und Sekretärinnen kleinere Darsteller- und Nebenrollen.

Biografie (Türkisch)

Selman Iyi, 1993 yılında Almanya'nın Moers Şehrinde doğmuştur. Türk asıllı gurbetçi, Köln Üniversitesi Hukuk Fakültesi’nde okumaya devam etmektedir. Lise eğitimini bitirdikten sonra oyunculuk eğitimi alarak kariyerinin ilk adimlarini atan Iyi, 2019 yılında RTLII‘de yayına başlayan ve devam etmekte olan “Köln 50667” adlı dizide oyunculuğa başladı. Dizide 2000´inci Özel Bölümde yer alarak ardindan çok söz ettirdi. 2020 yılında Almanya'nın en eski dizilerinden olan "Alarm für Cobra 11" dizisinde Polis Teşkilatın’ın içine sızmayı basarmış bir Terörist´i canlandırdı. Selman Iyi, Türkiye'de çeşitli Dizilerde yer almıştır. Alef, İstanbullu Gelin ve yönetmenliğini Sinan Öztürk´ün üstlendiği "Çukur" isimli dizi gibi prodüksiyonlarda küçük bir yan rol almıştır. 5 bölüm sonra karekteri bitirilen İyi, geri Almanya’ya dönmüştür. Türkiye´den döndüğünde 9 ayri dizide yer alan Selman, 2020 yılında "Je suis Karl" isimli Sinema filmi´ile Sinema kapısını açmıştır. Almanya´da çekilen ve Netflix’de yayınlanan "Breaking Even" isimli dizide "Emre" isimli Türk asıllı bir Fabrika işçisine´de can vermiştir. Selman Iyi, kariyerinde iki tane Reklam filminde yer almiştir. "Burger King" ve "Deutsche Augenoptiker AG"´nin çektiği Reklam filmlerinde ilk Türk asıllı Oyuncu olarak başarıyla boy göstermiştir. 


Links:
ImdB - Internet Movie Database (English)

Wikipedia-Selman Iyi 

Crew United Datenbank

Filmmakers Datenbank